Weronika Appel

Weronika Appel – lektor

I am a teacher who was raised in St. Patrick’s School of English, that’s where I started learning English when I was only 5 years old and that’s where I learnt it.

I completed my studies in London where I did my BA in English and Drama and my MA in Teaching English to Speakers of Other Languages at King’s College London. In London, I also completed my CELTA, which is a Cambridge accredited teaching certificate.

Languages and Teaching are my two passions. I thrive when I can pass my knowledge on to others or help my students improve their English skills because I know how knowing English opens doors to the world. In my free time, I love learning languages myself. I am currently learning Portuguese and improving my Spanish. I also love to dance.

 

Jestem lektorką, która wychowała się w St.Patrick’s, to tam zaczęłam się uczyć angielskiego, kiedy miałam zaledwie 5 lat i to tam się go nauczyłam.

Ukończyłam studia licencjackie z literatury angielskiej i teatru na Queen Mary University of London oraz magisterskie z nauczania języka angielskiego na King’s College. Zdobyłam również akredytowany przez Cambridge certyfikat nauczania języka angielskiego – CELTA.

Języki i uczenie to moje dwie pasje. Rozwijam się mogąc przekazywać swoją wiedzę innym i pomagać uczniom doskonalić angielski, ponieważ wiem jak znajomość tego języka otwiera drzwi na świat. W wolnym czasie uwielbiam sama uczyć się języków. Obecnie uczę się portugalskiego i doskonalę hiszpański. Kocham też tańczyć.