Barbara Czerwonka

Barbara Czerwonka – lektor

As a teenager, I spent 6 years living in Great Britain. No wonder that ever since English has been a significant part of my life. When I came back to Poland, I began studying English philology at Nicolaus Copernicus University in Toruń and obtained my BA. In the future, I’m planning to obtain my MA in English in Warsaw.

I’m happy that I can gain pedagogical experience at such an amazing school as St. Patrick’s, among great staff and great children. As a teacher, I want my students to have lots of fun while learning. In my free time, I watch films and TV series, in English of course, I read a lot and write even more. I sometimes play my ukulele.

Jako nastolatka spędziłam 6 lat w Wielkiej Brytanii. Nic więc dziwnego, że od tamtej pory język angielski jest ważną częścią mojego życia. Po powrocie do Polski podjęłam studia filologiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i uzyskałam tytuł licencjata. W przyszłości, planuję skończyć studia magisterskie na tym kierunku w Warszawie.

Cieszę się, że mogę zdobywać doświadczenie pedagogiczne w tak wspaniałej szkole jaką jest St. Patrick’s, wśród wspaniałej kadry i wspaniałych dzieci. Jako lektorka, pragnę by moi uczniowie doskonale się bawili w trakcie uczenia się. W wolnym czasie oglądam filmy i seriale, oczywiście po angielsku, dużo czytam i jeszcze więcej piszę. Czasami gram na ukulele.