Katarzyna Kruszewska

Katarzyna Kruszewska – lektor

I consider myself a very lucky person. For over eight years I’ve been doing work that is also my passion – teaching English. I can’t imagine a better job. Ever since I graduated from the faculty of pedagogy, I have wanted to work with the youngest. Additionally, I honed my teaching skills at the University College of English Language Teacher Education.

I delight in the moments when I see that my students eagerly participate in my lessons and that I succeed in passing my passion for English on to them. 

In my spare time I read a lot, watch films and listen to music – usually accompanied by my home zoo: two dogs and a cat. 

Mam to wielkie szczęście, że od ponad ośmiu lat wykonuję pracę, która jest jednocześnie moją pasją – uczę angielskiego. Nie wyobrażam sobie robienia niczego innego. Odkąd skończyłam studia pedagogiczne, wiedziałam, że chcę pracować z najmłodszymi. Następnie warsztat nauczyciela szlifowałam w Uniwersyteckim Kolegium Kształcenia Nauczycieli Języka Angielskiego. 

Największą radość sprawiają mi chwile, w których dostrzegam, że uczniowie z przyjemnością uczestniczą w moich zajęciach oraz że udało mi się ich zarazić pasją do języka angielskiego. 

W wolnym czasie bardzo dużo czytam, oglądam filmy i słucham muzyki – zwykle w towarzystwie mojego domowego zwierzyńca: dwóch psów i kota.